Na świecie powstaje średnio prawie 5 bitomatów dziennie

0
49

Według tego, co wczoraj (10 stycznia) podał na swojej stronie Coin ATM Radar, portal zbierający statystyki branżowe, na świecie jest już ponad 4000 bankomatów kryptowalutowych (bitomatów).

Przyjmując skalę miernika ATM Radar, tempo wzrostu to 4,9 nowych bitomatów instalowanych każdego dnia. Mimo obecnie panującej na rynku tendencji spadkowej, wskaźnik wkroczył właśnie w najwyższą klasę prędkości.

Na dzień dzisiejszy liczba bankomatów kryptowalut na całym świecie to 4167. Z tego aż 71,8 procent umiejscowionych jest w Ameryce Północnej (56 procent w Stanach Zjednoczonych i 15 procent w Kanadzie), 23 procent w Europie i tylko 2,6 procent w Azji. Statystyki dla Oceanii i Ameryki Południowej to odpowiednio 1,3 i 1,1 procent. Najmniej, bo tylko 0,2 procenta bitomatów znajduje się w Afryce.

W Europie z wynikiem 6,4 procent prym wiedzie Austria. Tuż za nią plasuje się Wielka Brytania, posiadając 4,8 procent bitomatów na całym świecie. W Azji natomiast prowadzi Hongkong – 0,8 procenta wszystkich automatów.

Bardzo szybki wzrost liczby bitomatów został odnotowany w Stanach Zjednoczonych – w nieco ponad rok powstało 1259 nowych bankomatów do kryptowalut. Najwięcej z nich znajduje się w Kalifornii – 473 automaty.

Zdecydowana większość, bo aż 99,9 procent bitomatów na całym świecie, obsługuje Bitcoiny (BTC). Oznacza to, że tylko 5 z obecnie istniejących automatów nie daje możliwości działania na tej najbardziej znanej kryptowalucie. Niemalże 2/3 wszystkich maszyn obsługuje jeden lub więcej altcoinów. Idąc dalej, oznacza to 59,5 procent bitomatów wspierających Litecoin (LTC), 49,3 procent bitomatów wspierających Ethereum (ETH) i 33,9 procent bitomatów wspierających Bitcoin Cash (BCH).

W statystykach Coin ATM Radar w oczy rzuca się brak Indii. W listopadzie ubiegłego roku twórcy pierwszego w kraju “bankomatu” Bitcoinów zostali aresztowani pod zarzutem odpowiedzialności karnej. Okazało się bowiem, że urządzenie nie było zwykłym bankomatem, a maszyną, która pozwalała użytkownikom kryptowalut na ominięcie kanałów bankowych.

Aresztowania miały miejsce po wprowadzeniu przez Bank Rezerw Indii (BRI) wiosną ubiegłego roku zakazu nałożonego na banki. Zakaz ten uniemożliwiał prowadzenie transakcji z firmami powiązanymi z działalnością kryptowalutową.

Jak wcześniej informował Cointelegraph, producent automatów obsługujących Bitcoina, Lamassu, przeniósł się do Szwajcarii z powodu problemów regulacyjnych w innych krajach. Lamassu tłumaczy, że jego wnioski o otwarcie rachunku zostały odrzucone aż przez 15 banków, tylko ze względu na to, iż jest on producentem terminali dla Bitcoinów, mimo że jego firma nie bierze udziału w handlu kryptowalutami. Należy przypomnieć, że to Lamassu rozpoczął przemysł bitomatów, tworząc pierwszy na świecie bankomat dla Bitcoinów.

Artykuł źródłowy:
https://cointelegraph.com/news/almost-5-new-cryptocurrency-atms-installed-worldwide-each-day-data-shows

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here