Zapowiedź regulacji kryptowalut. Raport Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego

0
69

Wczoraj (9 stycznia) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) przedstawił najnowszy raport, według którego zaleca on dalsze obserwacje nad kryptowalutami, a w tym roku przeprowadzi jeszcze szereg badań w tym sektorze.

Wydany przez EUNB dokument skupia się na stosowalności i adekwatności prawa Unii Europejskiej wobec kryptoaktywów. Z treści wynika, że instytucja nie będzie spieszyć się z wprowadzaniem nowych ram regulacyjnych.

W streszczeniu raportu wyróżnia się kilka ważnych informacji:

Zwykłe działania związane z kryptowalutami nie stanowią usług regulowanych w zakresie prawa bankowego, płatności i pieniądza elektronicznego w UE. Istnieje również ryzyko dla kosumentów, którzy nie są z UE.

EUNB zaleca, aby Komisja Europejska przeprowadziła dalsze analizy w celu określenia odpowiedniej reakcji na poziomie UE.

Nie jest znane jednoznaczne stanowisko UE w sprawie kryptowalut. Pojawiają się liczne doniesienia w sprawie różnych aspektów branży i możliwości jej wykorzystania, ale urzędnicy wciąż prezentują przeciwstawne poglądy polityczne.

EUNB zapowiada, że zamierza wydawać dokumenty, które będą miały na celu pomóc władzom w państwach członkowskich w raportowaniu działań finansowych w nieco bardziej ujednolicony sposób. To, co organizacja szczególnie podkreślała, to potrzeba przejrzystości, jasnego stanowiska i odpowiednich publicznych ostrzeżeń na temat ryzyka związanego z kryptowalutami.

EUNB będzie stale sprawdzał potrzebę dalszych działań w ramach swoich statutowych kompetencji i jest gotów wspierać Komisję Europejską w zakresie dalszej analizy kwestii związanych z kryptoaktywami – czytamy w raporcie.

Ardo Hansson, ekonomista Europejskiego Banku Centralnego, sytuację związaną z kryptoaktywami nazwał bajką. Dodatkowo twierdzi on, że przyszłość zmieni to w kompletny stek bzdur.

Artykuł źródłowy:
https://cointelegraph.com/news/european-banking-authority-report-urges-steady-approach-to-cryptocurrency-regulation

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here