Ethereum Classic: to nie był atak 51%

0
64

Deweloperzy Ethereum Classic (ETC) stwierdzili, że mining pool osiągający hashrate na poziomie ponad 50% w całej sieci był najprawdopodobniej celowym działaniem skierowanym na zwiększenie zysku górników. Dodano również, że zanotowane poprzednio współdziałanie górników nie było 51-procentowym atakiem – nie wykryto ponownego użycia Bitcoina.

Według podanych informacji prawdopodobną przyczyną ostatnich wydarzeń związanych z górnikami i zwiększonym hashratem było testowanie nowych maszyn przez producenta układów scalonych, Linzhi.

W tym samym czasie amerykańska giełda kryptowalut Coinbase opublikowała artykuł, z którego wynikało, że wykryto głęboką łańcuchową reorganizację blockchaina Ethereum Classic obejmującą podwójne wydanie tokenów. Coinbase kontynuuje wstrzymanie wypłat i depozytów ETC.

Giełda w swoim artykule na blogu zauważa, że po tym incydencie wykryto jeszcze osiem przypadków reorganizacji, których łączne podwójne wydanie tokenów wyniosło 88,500 ETC.

Aby wyjaśnić, czym jest reorganizacja łańcucha, należy zauważyć, że jest to sytuacja, w której pojedynczy górnik lub zespół (mining pool) posiada więcej zasobów niż reszta sieci. W takim przypadku grupa dominująca może zdefiniować nową historię transakcji poprzez pobranie arbitralnego poprzedniego bloku, z którego można rozszerzyć alternatywną historię bloków.

Dzisiaj, 8 stycznia, dwie giełdy kryptowalut – Coincheck i bitFlyer – stwierdziły, że podtrzymują wczorajszą decyzję o tymczasowym wstrzymaniu wpłat i wypłat Ethereum Classic.

Przypomnijmy, że w listopadzie Coinbase w swojej usłudze portfela dodało obsługę ETC, co umożliwia wszystkim użytkownikom przeglądanie, wysyłanie i otrzymywanie ETC.

W maju badacz z Uniwersytetu FECAP w São Paulo policzył, że przeprowadzenie 51-procentowego ataku na sieć Etherum Classic może zająć od 55 do 85 milionów dolarów. Obecnie ETC znajduje się na 18. miejscu w CoinMarketCap pod względem kapitalizacji rynkowej. Notowania wynoszą około 5,02, co oznacza spadek o 7% w ciągu dnia.

Artykuł źródłowy:
https://cointelegraph.com/news/ethereum-classic-devs-hashpower-consolidation-on-network-is-not-51-attack

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here