Kryptowaluty nie zagrażają stabilności finansowej

0
37

Według sprawozdania finansowego, opublikowanego 28 grudnia 2018 roku przez Bank Rezerw Indii (BRI), kryptowaluty nie stanowią obecnie zagrożenia dla stabilności finansowej. W dokumencie, który nosi tytuł Sprawozdanie dotyczące trendu I rozwoju bankowości w Indiach w latach 2017-18, czytamy:

Kryptoaktywa nie stanowią w tej chwili ryzyka dla globalnej stabilności finansowej. Jednakże rynek zmienia się dynamicznie i ta początkowa ocena mogłaby ulec zmianie, gdyby kryptoaktywa rozpowszechniły się lub zostały połączone z rdzeniem regulowanego systemu finansowego.

Bank Rezerw Indii cytuje wniosek zaczerpnięty z raportu Rady Stabilności Finansowej (RSF). Jest to międzynarodowa agencja, a w jej skład wchodzą instytucje bankowe i finansowe z różnych państw – w tym z Indii. Należy dodać, że BRI wraz z Radą Papierów Wartościowych i Giełd oraz Ministerstwem Finansów Indii są członkami RSF.

RSF w październiku 2018 opublikowała badanie Rynki kryptoaktyw: potencjalne kanały przyszłej stabilności finansowej. Zawarła w nim stwierdzenie, według którego bankierzy nie widzą wyraźnego zagrożenia ze strony kryptowalut. Tłumaczą to tym, że ich rynek pokrył do tej pory jedynie 2% światowej wartości zasobów złota.

Jednakże wciąż obserwujemy szybki rozwój walut cyfrowych, a w związku z tym zarząd RSF nalegał, aby organy nadzorcze trzymały pieczę nad rynkiem kryptowalut.

Przypominamy, iż w kwietniu 2018 roku BRI podjął decyzję, według której wszystkie banki musiały wstrzymać działania na kryptowalutach. Zakaz wszedł w życie w czerwcu. W tym samym czasie przesłuchania Sądu Najwyższego, inicjowane przez lokalne firmy zajmujące się kryptowalutami, były wielokrotnie przekładane. Jednocześnie panel rządowy Indii ogłosił, iż rozważa całkowite zablokowanie działalności związanej z kryptowalutami. 

BRI rozważał także wprowadzenie własnej waluty cyfrowej banku centralnego – Laxmi. Szybko jednak zrezygnowano z tego pomysłu.

Natomiast 3 stycznia br. policja indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmiru wydała oświadczenie ostrzegające społeczeństwo przed inwestowaniem w kryptowaluty ze względu na podwyższone ryzyko z nimi związane. Władze dodały, że waluty cyfrowe nie są prawnie regulowane.

Artykuł źródłowy:
https://cointelegraph.com/news/india-central-bank-report-states-crypto-does-not-threaten-financial-stability

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here