Tajlandzkie Krajowe Centrum Elektroniki i Technik Komputerowych (NECTEC), będące jednostką Ministerstwa Nauki i Technologii w Tajlandii, podało do wiadomości publicznej, że ukończyło prace nad systemem umożliwiającym przeprowadzenie cyfrowego głosowania w oparciu o technologie blockchain. Aktualnie NECTEC jest na etapie poszukiwania partnerów do przeprowadzenia testów na mniejszą skalę, aby sprawdzić wydajność i bezpieczeństwo systemu.

Zastosowanie technologii blockchain podczas wyborów narodowych potencjalnie miałoby wyeliminować ryzyko oszustw i jednocześnie zachować integralność danych. Cyfrowe e-głosowania w przyszłości mogłyby znaleźć zastosowanie nie tylko na poziomie państwowym. Takie rozwiązania sprawdziłyby się świetnie również w rzeczywistości korporacyjnej np. do przeprowadzania głosowania na nowych członków zarządu.

Chalee Vorakulpipat, szef laboratorium cyberbezpieczeństwa w NECTEC, zaznacza jednak, że musi jeszcze upłynąć trochę czasu, aby wprowadzenie systemu do użytku publicznego było możliwe. Przede wszystkim należy opracować efektywny system identyfikacji użytkowników, który skutecznie uniemożliwi kradzież cudzej tożsamości i manipulacje wynikami. Rząd musi również zadbać o odpowiednią infrastrukturę w całym kraju, dzięki której każdy obywatel będzie miał zagwarantowany dostęp do szybkiego internetu.

Tajlandia nie jest jedynym krajem, który pracuje nad wykorzystaniem technologii blockchain do cyfryzacji głosowania. W listopadzie 2018 Korea Południowa ogłosiła, że przeprowadza testy nad podobnym systemem, który w przyszłości miałby poprawić niezawodność i bezpieczeństwo głosowania online. W sierpniu samorząd miejski japońskiego miasta Tsukuba przetestował system oparty na blockchain, który pozwala mieszkańcom głosować w referendach dotyczących lokalnych programów rozwoju. Również Stany Zjednoczone Zachodniej Virginii planowały uruchomić mobilną aplikację głosową opartą na blockchainach. Chciały w ten sposób, aby personel wojskowy stacjonujący za granicą mógł łatwiej głosować w wyborach w 2018 roku. Mimo że aplikacja nie została udostępniona, to zdaje się, że nowe technologie oparte o blockain zagościły już na dobre nie tylko w rzeczywistości biznesowej, ale również w nowoczesnych systemach rządowych.

Artykuł źródłowy:
https://www.coindesk.com/thai-government-agency-develops-blockchain-tech-for-elections-voting

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here