Sądy w Chile wymuszają na bankach niezamykanie kont bankowych dla podmiotów z rynku kryptowalut

0
151
Rosnące znaczenie kryptowalut i brak odpowiedniego prawodawstwa w tym zakresie powoduje wiele nieporozumień pomiędzy bankami a firmami oferującymi usługi z zakresu wymiany kryptowalut. Z takim problemem aktualnie zmagają się giełdy kryptowalut działające na chilijskim rynku. W marcu ubiegłego roku konta bankowe kilku popularnych giełd kryptowalut takich jak CryptoMKT, Buda.com i OrionX, zostały zamrożone przez chilijskie banki. Wówczas sąd antymonopolowy, znany jako Tribunal de Defensa de la Libre Competencia (TDLC) zapewnił im ochronę, a Minister Finansów obiecał, że niezwłoczne opracowanie przepisów prawnych regulujących działalność firm kryptograficznych na chilijskim rynku.
Jak się można domyślać — tak się jednak nie stało. Na początku grudnia ubiegłego roku Chilijski Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, według którego tradycyjne banki nie są zobowiązane do świadczenia usług firmom kryptowalutowym. Uzasadnieniem tej decyzji miał być brak stosownych regulacji prawnych odnośnie działalności tego typu firm i co za tym idzie wysokie ryzyko prania brudnych pieniędzy. W konsekwencji tej decyzji Banco del Estado oraz Itau Corpbanca, czyli dwa największe banki, które dążyły do zamknięcia kont należących do firm kryptowalutowych, odwołały się do sądu antymonopolowego, wzywając go do uchylenia wcześniej nałożonej ochrony. Bezskutecznie.
W styczniu Chilijski sąd antymonopolowy ponownie przyznał ochronę lokalnej giełdzie kryptowalut, zmuszając banki do pozostawiania rachunków otwartych. Uzasadnieniem tej decyzji TDLC wydało wyjaśnienie, że wyrok Sądu Najwyższego nie stanowi precedensu w rozumieniu prawa i nie jest podstawa dla uchylenia poprzedniej decyzji. Niemniej jednak sprawa do tej pory nie jest zamknięta, a prace nad ustawą dotyczącą kryptografii wciąż trwają. Kolejne przesłuchania, podczas których TDLC ponownie wysłucha roszczeń obu stron, zaplanowano na luty.
W przesłuchaniach wezmą udział czołowi chilijscy urzędnicy, w tym Minister Finansów Felipe Larrain Minister, minister gospodarki Jose Ramon Valente oraz prezes stowarzyszenia banków krajowych Segismundo Schulin-Zeuthen.
Artykuł źródłowy:
https://cointelegraph.com/news/chile-anti-monopoly-court-rules-to-keep-crypto-exchanges-bank-accounts-open

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here